Skip to Content

Ennaltaehkäisy on parasta juridiikkaa

Työelämän riidat näyttäytyvät usein yksittäisinä tapahtumina: vääräksi koettu irtisanominen, maksamaton palkkasaatava, epäselvä urakkasopimus tai tulkintaerimielisyys työajasta. Riita nähdään hetkenä, jolloin tilanne eskaloituu ja asia päätyy juristin pöydälle, neuvotteluun tai viime kädessä oikeuteen.

Todellisuudessa riidat eivät kuitenkaan synny riidoista. Ne syntyvät usein prosesseista, tai pikemminkin niiden puutteesta.

Riita on lähes aina seuraus pitkästä ketjusta pieniä asioita. Epäselviä sopimuksia tai sopimuksettomuutta, puutteellista dokumentointia, epäyhtenäisiä käytäntöjä, huolimatonta viestintää, oletuksiin perustuvaa toimintaa ja ”näin on aina tehty”-ajattelua.

Kun tilanne lopulta konkretisoituu, se näyttäytyy yksittäisenä tapahtumana, vaikka sen taustalla on usein kuukausien tai jopa vuosien kehityskulku. Juridiikka ei tällöin epäonnistu riitatilanteessa, se on epäonnistunut jo paljon aikaisemmin.

Ennaltaehkäisevä juridiikka mielletään joskus varovaisuutena tai byrokratiana. Todellisuudessa asia on päinvastoin. Asioiden dokumentointi ja hyvät sopimukset vähentävät epäselvyyksiä, yhtenäiset käytännöt pienentävät riskejä ja ennakointi säästää aikaa ja rahaa. Samalla ne tekevät käytännön työelämästä kaikille osapuolille ennakoitavaa ja turvallista.

Riita on aina kallis, vaikka sen lopulta voittaisikin. Se vie aikaa, resursseja, työrauhaa ja luottamusta. Sitä yksikään mahdollinen oikeudenkäyntikorvaus ei täysin kompensoi.

Tyypilliset riidan siemenet ovat lähtöisin usein samoista ilmiöistä. Tekeminen perustuu suulliseen sopimukseen, joka riitatilanteessa on vaikea näyttää toteen. Dokumentointia ei tehdä, koska kaikki tuntuu sillä hetkellä selvältä. Ongelmiin puututaan vasta silloin, kun ne ovat jo syntyneet.

Parasta juridiikkaa ei kuitenkaan tehdä riitatilanteissa. Sitä tehdään sopimuspöydissä, päätöksenteon tukena, prosesseja rakennettaessa, vastuita määriteltäessä ja toimintamalleja selkeytettäessä. Niiden kautta luodaan ennakoitavuutta ja estetään riitojen syntyminen.

Hyvä juridiikka ei näy myöskään oikeudessa. Se näkyy siinä, ettei sinne tarvitse mennä.

Ennaltaehkäisy ei ole varovaisuutta. Se on parasta juridiikkaa.

 

Back to Top